استخراج کننده بیت کوین چگونه کار میکند
در سیستم های پول بدون پشتوانه سنتی، دولت هر زمانی که نیاز باشد به سادگی پول بیشتری چاپ میکند. اما در بیت کوین، پول اصلا چاپ نمیشود- بلکه کشف میشود. کامپیوترها در سراسر جهان برای سکهها توسط رقابت کنندگان با یکدیگر کاوش و «استخراج» میشود.
چگونه استخراج رخ میدهد؟
مردم در همه زمانی در حال ارسال بیت کوین ها به یکدیگر روی شبکه بیت کوین هستند، مگر کسی میتواند یک رکورد از همه این تراکنش ها را نگه دارد ، هیچ کس قادر نخواهد بود تا پیگیری که چه کسی چه چیزی پرداخت کرده است. شبکه بیت کوین با این قضیه سروکار دارد با جمع آوری تمام تراکنش ها انجام شده در طول یک دوره وضع شده به درون یک لیست، که یک بلوک نامیده میشود. این کار استخراج کنندگان است تا آن تراکنشها را تایید و آنها را به یک دفتر کل ارسال کنند.

هش آن را بسازید
این دفتر کل لیستی طولانی از بلوک هاست، که به عنوان «بلاکچین شناخته شده است. می توان آن را برای کشف هر گونه تراکنش ساخته شده بین هر آدرس بیت کوین، در هر نقطه در شبکه مورد استفاده قرار داد. هر زمان که یک بلوک جدید از تراکنش ها ایجاد می شود، آن به بلاکچین اضافه شده، ایجاد یک لیست طولانی به طور فزاینده از تمام تراکنش ها که تا کنون در شبکه بیت کوین رخ داده است میکند. یک کپی از بلوک که بطور مداوم آپدیت میشود به هر کسی که شرکت میکند داده میشود، به طوری که آنها می دانند که چه می گذرد.
اما باید دفتر کل اعتماد کرد، و همه اینها دیجیتالی برگزار می شوند. چگونه می توانیم مطمئن باشیم که بلاکچین دست نخورده باقی می ماند و هرگز دستکاری نمیشود؟ این جایی است که استخراج کنندگان وارد میشوند.
هنگامی که یک بلوک از تراکنش ها ایجاد شده است، استخراج کنندگان آن را در یک فرایند قرار میدهند. آنها اطلاعات در بلوک را گرفته، و یک فرمول ریاضی به آن اعمال  میکنند، که آن را تبدیل به چیز دیگری میکند. چیز دیگری به مراتب کوتاه تر، و توالی تصادفی از حروف و اعداد به نظر میرسند که به عنوان یک رشته هش شناخته شده است. این هش همراه با بلوک های ، در پایان بلاکچین در آن نقطه زمانی ذخیره میشود.
هشها چند خاصیت جالب دارند. تولید یک هش از مجموعه ای از داده ها مانند یک بلوک بیت کوین آسان است، اما کار کردن با آنچه داده قبلا بود فقط با نگاه کردن هش غیرممکن است. و در حالی که تولید یک هش از مقدار زیادی از داده ها آسان است، هر هش منحصر به فرد است. اگر فقط یک کاراکتر را در بلوک بیت کوین تغییر دهید، هش آن به طور کامل تغییر خواهد کرد.
استخراج کنندگان تنها از تراکنش ها در یک بلوک برای تولید یک هش استفاده نمیکنند. برخی قسمتهای دیگر داده ها نیز استفاده می شود. یکی از این قطعهها داده هش آخرین بلوک های ذخیره شده در بلاکچین است.
از آنجا که هش هر بلوک با استفاده از هش بلوک قبل از آن تولید شده است، این یک نسخه دیجیتال از یک مهر و موم شود. این تایید می کند که این بلوک — و هر بلوک پس از آن — مشروع است، زیرا اگر شما آن دستکاری کنید، همه خواهند فهمید.
اگر سعی کنید یک تراکنش جعلی با تغییر یک بلوک که قبلا در بلاکچین ذخیره شده انجام دهید، هش آن بلوک تغییر خواهد کرد. اگر کسی سندیت (اعتبار) بلوک ها را با اجرای تابع هش بر روی آن چک کند، درخواهد یافت که که هش متفاوت از هشی است که همراه با بلوک در بلاکچین ذخیره شده بود. بلوک فورا به عنوان جعلی علامت زده میشود.
از آنجا که هش هر بلوک برای کمک به تولید هش بلوک بعدی در زنجیره استفاده شده است ، دستکاری یک بلوک سبب میشود هش بلوک های پس از آن هم اشتباه شود. که تمام راه را تا پایین زنجیره ادامه میدهد.

رقابت برای سکه
در واقع این که چگونه استخراج کنندگان یک بلوک ، مهر و موم ، میکنند. همه آنها با یکدیگر برای انجام این کار ، با استفاده از نرم افزاری که خاص استخراج بلوک نوشته شده است، رقابت میکنند. هر بار که کسی موفق به ایجاد یک هش میشود، پاداش 25 بیت کوین دریافت میکند، بلاکچین به روز شده ، و هر کس بر روی شبکه در مورد آن اطلاع پیدا میکند. که انگیزه ای برای حفظ استخراج، و نگه داشتن کار تراکنش ها است.
مشکل این است که تولید یک هش از یک مجموعه از داده آسان است. کامپیوترها واقعا در این کار خوب هستند. شبکه بیت کوین باید آن را مشکل تر سازد، در غیر این صورت هر کس صدها بلوک تراکنش را در هر ثانیه هش خواهد کرد، و همه بیت کوینها در دقیقه استخراج می گردد. پروتکل بیت کوین به عمد باعث می شود آن سخت تر شود، با معرفی چیزی به نام «گواه کار.
پروتکل بیت کوین فقط هر هش قدیمی را نخواهد پذیرفت. بدین معنی که هش یک بلوک با روشی خاص دیده شود. آن باید یک تعداد معینی از صفر در آغاز داشته باشد. این روشی راهی برای گفتن آنچه یک هش بنظر میرسیده قبل از آنکه آن را تولید کنید، نیست و به محض اینکه یک قطعه جدید از داده ها را به مخلوط وارد کنید، مخلوط کاملا متفاوت خواهد بود.
استخراج کنندگان قرار نیست با داده های تراکنش در یک بلوک وربروند (فضولی کنند)، بلکه باید اطلاعات را تغییر دهند که برای ایجاد یک هش متفاوت استفاده میشوند. آنها این کار را با استفاده از یک قطعه تصادفی دیگر از دادههایی که «نانس» نامیده میشود، انجام میدهند. این همراه داده های تراکنش برای ایجاد یک هش استفاده میشود. اگر هش متناسب با فرمت مورد نیاز نباشد، نانس تغییر میکند، و همه چیز دوباره درهم میشود (هش میشود). این میتواند تلاشهای بسیاری در راستای پیدا کردن نانسی که کار می کند بگیرد، و همه استخراج کنندگان در شبکه در حال تلاش برای انجام آن در همان زمان هستند. این چگونهگی کسب بیت کوین ها توسط استخراج کنندگان است.

****

پشتیبانی آنلاین
خرید اتوماتیک
18/12/2018, 00:11